ASLAN AMCA

1592
0
Paylaş:

Bizim Sofranın Aslan Amca’sıydı yazar ve çok kişiden büyük sadakatli Türk Milliyetçisi Levon Panos Dabağyan; 8 Mayısta vefat etti, 9 Mayısta Yeşilköy Ermeni cemaati Kilisesinden âleme uğurladık.

1989 yılında Adana’da Türk Milliyetçileri Büyük Sinema salonunda Kongre yapıyorlar, Partinin Bayrağı ne olsun tartışılıyor çok amblem ve salonda çok gürültü var Başkan’ın gür sesi ile salon sus, pus olduğu bir mutlak sessizlik anında sinemanın balkon kısmından gür bir ses “Biz Muhammed Ümmetiyiz, bize üç hilal yakışır” nidası her tarafta çınlıyor. Salon ayaklanıyor alkışlar ve tekbirler arasında Üç Hilal’li bayrak salondaki Milliyetçi delegelerce kabul ediliyor.

Kongre Milliyetçi Hareket Partisi kongresidir.

Küsüdeki Başkan Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’tir.

Salonu ayaklandıran o davudi sesin sahibi ise 9 Mayısta toprağa verdiğimiz Levon Panos Dabağyan’dır.

O’nu gerçek bir Türk Milliyetçisi olarak tanıdım, ondan çok şey öğrendim onu bana tanıştıran Rahmetli Ömer Lütfi Mete’den de Mevlam razı olsun.

Yazdığı kitaplarıyla doğruları savundu kendi cemaati dahi onu anlayamadı evindeki bir yafta da içini dökmüştü ve duvara asmıştı “Düşman, düşmana etmemiştir. Ermeni’nin Ermeni’ye ettiğini” Aslan Amca dertli adamdı, Türkiye ve Türklük onun çileli derdiydi. Cemaat tarafından anlaşılmamak ise zaten elde var biriydi. Yılmadı hep doğru ve güzel şeyleri yazdı.

Biz Ermeni tarihini ondan öğrendik, Gregoryenliğin ne olduğunu, Amira’ları, Bezciyanları, Balyan, Dadyan’ları ondan öğrendik. Fatih’e İstanbul’u Fethi için dua eden Bursa Ermeni cemaati Baş Episkoposu Hovakim’i de ondan öğrendik. Fatih’ten kılıcını ister Hovakim ve bir hafta Kilisede kılıcını okurlar, İstanbul’un Fethinde iyi çalışsın diye, bu hadisenin değer boyutu ise düşünülemez. “Türk yabancıya silah vermez” demek ki Hovakim ve Ermenileri “El” saymıyorduk anlaşılan, hainler daha hortlamamış emperyal sömürücülere maşa olmamıştı, samimiyet yıllarıydı.

Cemaat-ı Sadıka ABD Diasporasına ve Erivan’da ki densizlere karşı duruş sergilemelidir, Yeni Dabağyanlar, Bezciyanlar, Amiralar, Balyanlar, Dadyanlar yetiştirmelidir.

Benden son bir isteği vardı “Üzerimde Türk Bayrağı olsun” demişti. Kalabalık bir cenaze idi, Yeşilköy yakın zamanda böyle bir cenaze topluluğu görmemiştir. Katılımcıların huzurunda üzerine çok istediği, son arzusunu Bayrağımızı sererek uğurladık, Mevlâ taksiratlarını af eylesin. Yiğit bir İstanbulluyu müstesna bir Cemaat-i Sadıka üyemizi, soframızda ki Aslan Amcamızı böyle uğurladık.

Paylaş:

Yorum Yaz