DÜNYANIN NERESİNDEYİZ?

1407
2
Paylaş:

Bizim gençliğimizde beynimize işlenen Oryantalist bir aşağılama deyimi vardı “Dünya Aya gidiyor, Biz yaya” evet; bu bize, bizden adam olmaz; gelin bizi siz idare edin dedirtmenin algı yöntemiydi. Beyinlerimizi yıkamaktı gayeleri.

Türkiye; gıda ithalat Bakanlığınca, pardon Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca bir ithalat cennetine dönüştürülmüştür. Dünyanın “Kendisine yeten” sayılı ülkelerinden birisiyken;

Beceriksiz ve aciz eş, dost kollanır bir yapıda sorunlar yumak olmuştur.

Gıda Güvenliğimiz daha doğrusu Bağımsızlığımız tehlike altındadır.

Bakanlıkta hırsızlık ve irtikap da had safhada çiftçilerin ifadeleri ve skeçleri sosyal medyada dolaşım rekorları kırıyor.

İanelere alıştırılan halk, üretimden kopuyor 300 koyun saçmalığı çoban bulamıyor. Oysa çobanlık imparatorluğun en asil ve şerefli işiydi Harbe giden orduyu Ak koyunlu, Kara koyunlu, Kara Keçili aşiretler beslerdi, o ne muhteşem bir lojistik ve ikmaldir. Acaba bilip de ders olarak harp akademilerin de anlatabilecek kimse kaldı mı?

Tarım Bakanlığında canı acıyan, aldığım maaş eve götürdüğüm aş helâl midir acaba diyen bir fani kalmadı mı?

Hanımefendiler, Beyefendiler; Hiç mi duymadınız, okumadınız Endüstriyel Kenevir’den 50 bin sınaî ürün yapılır ve bunlar yükte hafif pahada ağır mamullerdir. Kendir demiş halkımız buna, üflenti olan diğerinden ayırmış siz bu sağduyulu halkın çocukları değil misiniz? Bürokrasimiz fikri kısırlık yaşıyor. Kravatlı tarım memurları ile buraya kadar, aklınızı başınıza alın, dost acı söyler.

Avrupa 15 yıldır (www.eiha.org) bu başat ürün için konferanslar yapıyor hiç mi okumadınız, duymadınız. Yazıklar olsun.

ABD ekim alanlarını %150 artırdı, birçok eyalette ekimini serbest bıraktı.

Avustralya bu yıl Sanayi Kenevirinden 70 milyar dolar gelir bekliyor.

Yunanistan 30 bin dönüm, Romanya 200 bin dönüm ekti Kenevir yiyecek ve içecek sektörü süratle büyüyor; bizim güvenlik güçlerimiz 1933 yılının tek partili despot yasalarıyla ahkâm kesiyor. 5 yaprağın reklamı dahi 5 sene diyerek buyruk yayınlıyor.

Bir spor giyim markasının Logosunu damı görmediniz.

Cahil ve bağnaz bürokrasi, Çapsız ve Tab’sız adamlarla sallabaşını, al maaşını dönemi bitti beyler.

Kravatları çözelim; Kazmayı, küreği alalım.

Köyden şehre kalkınma ve yapılanma için seferberlik başlatalım.

Dünyanın peşinden koştuğu Kendirin ata yurdu Anadolu; ne diyordu Sümerliler tabletlerinde, Tanrı katından insanlara hediye 4 nebatat geldi; (Buğday, Arpa, Keten ve Kenevir). Açıkağızlılığın âlemi yok, gözünüzü açın bürokrasi, kaldırın şu yasakları, yapın serbestiyet yasalarını, değiştirin kafalarınızı yoksa bu halk çok şeyi değiştirecek.

Bilimsel toplantılar yapalım ve sonuçlarını alalım.

Yaptığımız toplantılar yasak savma sebebiyle yapılmasın, yolluk, harcırah ve fazla mesai ödeneklerine kılıf olmasın.

İş üretelim; Kuvvet çarpı Kuvvet kolu İş’tir.

Sahi dünyanın neresindeyiz; 15 yıl gerisindeyiz. Toparlanalım ve 2025’de 100 milyar dolar bu nebatattan para kazandıralım, Köylümüzü ve ekonomimizi zenginleştirelim.

Yeni Bakanımızı zor hedefler beklesin, Milletimiz de varlık ve genişliğe erişsin. Hadi gari…

Paylaş:

2 comments

  1. Ahmet ERDEM 25 Haziran, 2018 at 17:43

    Yalçın kardeşim; “ Dünyanın neresindeyiz” adlı makaleni büyük bir dikkatle okudum. Dediğin gibi nereden nereye geldik. Şimdi patetes soğan da ithal edeceğiz. Tam bir ithal cenneti olduk. İnşallah yazılarını bahsettiğin kravattılar ve üstteki zevat da okur kendilerine gelirler. Selam ve sevgi ile. Ahmet ERDEM

  2. İbrahim Sarıoglu 23 Temmuz, 2018 at 10:20

    Yalçın kardeşim; makaleni okudum. Sizinde bildiginiz gibi daha çok ilave edeceklerimiz var ama Dedigin gibi Şimdi patetes sogan da ithal edecegiz. İnşallah yazılarını bahsettigin gibi birileri okurda kendilerine gelirler. Selam ve sevgi ile.

Yorum Yaz