Hedef 100 milyar Dolar

710
0
Paylaş:

SAMSUN’dan 110 km iç geçit bölgesine doğru giderken kenevir tarlaları aradık. Önce bir kanyon gezisini anlatmamız gerekiyor:

Şahinkaya Kanyonu’nda Samsunum-3 ile gemi turu yaptık. Müthiş doğal güzelliklerle karşılaştık. Bu kanyon son yıllarda su toplandıkça ortaya çıkmış. İnsanların ayak seslerinden rahatsız olan kartal, şahin gibi kuşların rahatlıkla yaşadıkları bir yer. Su derinliği yer yer 8 metreye kadar çıkıyor. Elektrik üreten Altınkaya Barajı’nın suyu burada, Kızılırmak bu havzaya akıyor. Gemi turu akabinde Vezirköprü’de ekilen kenevir tarlalarına gittik. Bu sene 112 dekar alana kenevir ekildi. Türkiye’deki en büyük ekili alan burada. Bu alandan yaklaşık 12 ton elyaf alınacak. 600 ila 1000 kg arası da tohum alınması bekleniyor. Aradaki makasın bu kadar fazla olmasının sebebi kuşlar.

Özellikle bülbüller kenevir tohumunu çok seviyor, yiyenlerin ötüşü bile bir başka. Velhasıl, kuşlara yem olmazsa 1000 kg civarı olur diyorlar. Doç. Selim Aytaç “Geçen seneye kadar Türkiye’de ekili tek yer burasıymış” diyor. Bu sene biraz daha yaygınlaşmaya başladığı görülüyor. Kenevir üreticiliği süreci diğer ürünlerden farklı oluyor. Aklıma esti ekeyim diyemezsiniz, bir anda tonlarca ürüne sahip olamazsınız. Bu iş biraz süreç işi. Kenevir ekimi için izin verilen 19 ilden birine başvurup izin alarak ekebiliyorsunuz. Üretim yapacağınız tarla anayol kıyısı, etrafı ormanla çevrili veya ulaşılmaz yerlerde olmayacak. Bazı formları doldurup uyuşturucu madde ile ilgili herhangi bir ceza almadığınızı belirten temiz kâğıdı ile tapu örneği ve çiftçi kayıt sistemine kaydınız olduğunu belirten belgenizle tarım ilçe müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. İlçe tarım oluru ve kaymakamlık onayı ve almış olduğunuz yetiştiricilik belgesi ile başvuruda belirttiğiniz alan kadar ekebilirsiniz. Kenevir hassas bir ürün olduğu için tarım ilçe ve kolluk kuvvetleri tarafından en az ayda bir kez kontrol ediliyor.

Son kenevir kalesi Narlısaray’daki tek üretici 76 yaşındaki Selami Çakır’ın 10 dönümlük tarlasını ziyaret ettik. Kenevirin boyu belimize kadar yükselmiş. Bu sene toplam üretici sayısı 27’ye ulaşmış. 15 dönümde yaklaşık 20 bin TL gibi bir kenevir geliri olacağını söyledi. Ankara’lı Gizem Tutumlu adlı öğrenci bir süredir buradaki üretim canlılığını anlatan belgesel film yapmaya başlamış. Sanıyoruz ciddi bir çalışma ortaya çıkacak. Hedef, 50 bin çeşit ürün yapılan kenevirden 100 milyar dolar.

 

Paylaş:

Yorum Yaz