İngiltere’nin geleceği – 4

948
0
Paylaş:

Fransa, Sevilla üzerinden Akdeniz’in giriş kapısı Cebel-i Tarık Boğazı’nı tutmak, İngiltere’nin Hindistan yolunu tıkamak istiyordu. Bu istek gerçek miydi, yoksa bir örtü müydü, hedef gerçekten İngiltere miydi? Almanya, Fransa’nın bu amaç uğrunda yok olacağını tahmin ediyordu. Paris hayallerinin esiri olmuştu. Almanya, Paris’in kendi kendine başına bela açtığının farkındaydı. Londra da, Sevilla’nın Almanya için yalnızca bir sayfiye şehri olmadığını biliyordu. Almanya Paris’in Sevilla’yı, aslında İngiltere’nin Hindistan yolunu kesmek için tutmadığını, Fransa’nın Sevilla’yı elinde tutarak kendisini kuşattığını görüyordu.

Bu süreçte İngiltere, Paris’i, Paris’in çok güvendiği kanallar üzerinden manüple etti. Berlin olup-bitenlerin farkındaydı. Aslında tüm taraflar her şeyin farkında ama önünü alamadıkları bir sürecin içindeydiler, Londra hariç! En az beş ayağı olan bu oyunu, kurgulayan ve yöneten İngiltere’ydi.

Almanya, Paris’in yalnızca Cebel-i Tarık’ı tutmak için orada olmadığını biliyor ve İngiltere’nin kendisine tuzak kurduğunun farkındaydı. İngiltere oyunu çok güzel kurmuştu, ta ki Almanya, Fransa’ya karşılık vermeyeceğini açıklayana kadar! İngiltere, Almanya’nın Fransa’ya savaş açmasını kurgulamıştı.

Almanya, Fransa’nın; İngiltere’nin tuzağına düştüğünü biliyordu. Almanya, Londra’nın kurgularının boş çıkması için yalnızca savaş açmamakla yetinmedi, istihbarat operasyonlarıyla İngiltere’nin planlarını deşifre etti. Almanya, Londra’ya göre; Fransa’ya savaş açacak, Londra böylece iki düşmanından kurtulacaktı.

İngiltere, Almanya’nın planlarını deşifre etmesine bir suikastle karşılık verdi. ABD’de yerleşik bir Alman şirketinin kurucusu Echard Vizach öldürüldü. Vizach, Alman istihbaratının Amerika’daki en nitelikli elemanıydı. ABD, Vizach üzerinden, İngiltere’nin planlarının deşifre edilmesinde Almanya’ya yardım ediyordu. Bu suikastle İngiltere, hem ABD’yi hem de Almanya’yı aynı andan uyarmış oluyordu.

Almanya, Londra’nın planlarını deşifre etmenin bedelini ağır ödedi. Vizach, Almanya’nın çok uzun yıllar süren emeklerinin ürünüydü. Vizach aslen Türk’tü. Londra, Vizach’ın bilgilerine sahipti. Almanya, Vizach’i çocukken almış, yetiştirmişti. Vizach, İstanbul doğumluydu, raporlarının bir nüshasını da İstanbul’a gönderirdi. Vizach, Almanya’nın 50 yıllık çalışmasının ürünüydü. Almanya, Vizach’ı Paris’in niyetlerine kurban verdi. Yalnızca Vizach değil, Türk istihbaratının Zürih’teki varlığı da deşifre oldu. Paris, Almanya’nın 50 yıllık emeğini boşa çıkarttı…

Paylaş:

Yorum Yaz