UNUTTURULAN TARİH…

2027
0
Paylaş:

Kut-ül Ammare; Tarihimizdeki şerefli birçok sayfadan birisi ve 100.yılı önümüzdeki 29 Nisan’da gelecek olan kutlu gün.1952 yılına kadar da bayram olarak kutlanmış bu zafer günümüz. 

Dönemin Genel Kurmay Başkanı Nuri YAMUT Paşanın nöbetinde Bayram olarak kutlanmasından vaz geçiliyor. Gerekçe mi; İngiliz dostlarımıza ayıp olurmuş diye. Osmanlı’dan beri paşalarımızın dış emperyal devletlerin maşası olmasına alışmışız herhalde bağışıklıkta kazanmışız.

Bu sene 29 Nisan 2016 İngilizlere karşı kazandığımız zaferimizin 100. Yılı her milliyim diyenin çoluk, çocuğuna öğretmesi gereken İngiliz’in son yenilgisini tattığı yer ve avanta teklif ettiği son savaş ve de esir olarak teslim alındıkları yer Kut-ül Ammare’dir.

Halil Paşa kumandasındaki kuvvetlerimiz 10 bin şehit vermiş, İngilizlere 23 bin kayıp verdirmiş ve İngiliz’i de (13 General, 481 Subay ve 13.300 Er) bütün komuta kademesiyle esir almıştır.

Tarihçileri James Morris, Kut’un kaybına “ İngiltere askeri tarihinde ki en aşağılık şartlı teslimi” olarak tanımlanmıştır.

Türk sebatının, İngiliz inadını kırdığı unutturulan şeref sayfasını, Harp Akademileri komutanlığımız bir çalıştay yaparak anıyor adı “ Unutulan Zafer”, niçin yazdım Nuri Yamut paşa’yı; Unutulan Zafer mi?, Unutturulan Zafer mi? anlayasınız. Sonuçta o dönemde ordunun başında o vardı.

Daha önce de yazdım, hep yazacağım. Ayasofya’yı müze niye yaptık. Balkan Antandı diye bir Balkan barışı projesi vardı bu sözleşme imzalanmadan biz Jest olsun diye bu Fetih Nişanesi olan Ayasofya Camisinden vaz geçirildik. Balkan Antandı olmadı ama Ayasofya bir daha da Cami olamadı.

Etrafa bir bakalım günümüz 3 Mart aslında 1878 Türk – Rus savaşının son bulması günüdür ama aslını kaybetmiş Bulgar bunu Türklerden kurtulma günü olarak kutlamaktadır. Hem de içinde yaşayan 1,5 milyon Müslüman insana rağmen.

Geçen yıl Çanakkale’ye geldikten sonra Arabistan’a giden İngiliz Prensi askeri kıyafetler ve başında kefiye ile elde kılıç bedevi Araplarla folklorik bir oyunda eğleniyordu, https://www.youtube.com/watch?v=2VclFHetaMc hep birlikte izledik; Neydi o sahne biliyor musunuz? İngiliz, Arapları Türklerden nasıl kurtardı!

Milli Mücadele harbimizde İstanbul’a kadar gelip toplarını Dolmabahçe’ye çeviren Amerikan gemileri fotoğraflardan silindi.

Osmanlı onların düşmanıydı da, Türkiye nasıl dostu oluverdi. Bu biraz acı bir algı yönetimi değil mi?

Emekli Amiral şimdi bunlar Askeri okullarda bile okutulmuyor diyor, Günaydın Paşam günaydın. Demek içerde yatmak, aymanıza yaramış. Aramıza gelmenize memnun olduk.

Aynı seremoni Ukrayna’nın Odesa ilinin 140 km. kuzeyinde ki Çar Nikola’nın adını taşıyan Nikolayev belediyesinde de Türklerden Kurtuluş günü olarak kutlanıyor.

Yunanistan geri durur mu, onunda 25 Mart’ı var Türklerden Kurtuluş günü.

Milli Kimlik oluşturmak isteyen Milletlerin Kurtuluş günleri adıyla gün kutlamalarını anlarım, bizimkilerine aklım ermez, Emin Oktay (Oktavitz) tarihinden yediğimiz dolmaları kusmadan, Tarih’de, Coğrafya’da Türkiye’de, Bizlerde hastalıktan ve sıkıntılardan kurtulamayız. 

Eğitimimizi Obskürantizm heyulasından kurtarmalıyız.

Yalçın KOÇAK

Paylaş:

Yorum Yaz