YÜZDE KAÇ ?

399
0
Paylaş:

Merhabalar ,
Sanayi ve Teknolojimiz ne kadar dışarıya bağımlı , ne kadar yerli-milli ?
Çok Önemli bir soru değil mi ?

Çünkü sanayiniz ne kadar bağımsızsa ülkeniz de o kadar bağımsızdır.
Bayrak sallamakla , ve hamasetle bağımsız olunamaz. Bağımsız teknolojimiz ve özellikle
kritik teknoloji ve üretimde dışa bağımlı olmayan bir savunma sanayimiz yoksa hemen hemen hiç bir konuda ne bağımsızlığımız olabilir ne de pazarlık gücümüz .

Atalarımız “ neşter üzere yumruk vurulmaz “ diyerek teknolojinin üstünlüğüne işaret etmişlerdir.
Ee ne olmuş yani ? bizim sanayimiz ve savunmamızdaki dışa bağımlılık oranımız yüzde 70 değil mi ?
Siz Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz ?
Aşağıdaki acı gerçekleri okuduktan sonra bir daha düşünelim .

—-Önemine istinaden savunma sanayini ele alalım .
Yerli fatura oranı 0.70
Üretimdeki ithal girdi 0.90
Toplam reel yerlilik oranı 0.70 x 0.10 = 0.07 , yani bağımsızlık oranı maalesef yüzde 7 .

İnanması zor değil mi ?
Ve yine maalesef , bazılarının zannettiği gibi 0.90 ithal girdi hammadde falan değil , büyük oranda
Ürün , alt sistem ve kritik bileşen ve teknolojilerdir. Ayrıca bağımsızlık ve bağımlılık , kritik ve stratejik malzeme bazında yapılır , kilo ile tartmazsınız !

—- Amma da yaptın ! bunlar uydurma , sen hükümeti , devleti kötülemek için böyle söylüyorsun mu
dediniz ? ben bu güne kadar yani elli küsür yıldır hiçbir millet ve din düşmanına destek ve oy vermedim . Devleti ve milleti de en az sizin kadar sever ve güçlü olmasını isterim . Ama ne var ki acı gerçeklerin tatlı yalanlardan daha faydalı olduğunu biliyorum .
Peki kanıtın ne ? kanıt göster mi dediniz ?
Buyurun , birkaç örnek ;

—–Bu ülkede hiçbir yarı iletken ( semiconductor) yapılamıyor , yapılmıyor , yaptırılmıyor . Bilmem ne enstitüsünde ithal altyapı ile İthal bileşenlerle ve hiçbir ticari ve endüstriyel değeri olmayan akademik
çalışmalarla yapılan işler ve araştırmalar , bizim değil , bunların yayınlandığı yabancı ülkelerin işine yarıyor. Bana Ulusta Konya sokakta , İstanbulda v.b elektronikçiler çarşısında Abdullah marka ve köşesinde ayyıldız basılmış diyot , transistör ve entegre devreler lazım arkadaş ! Thomson , Texas , Motorola , v.s değil . Müslümanlık ve milliyetçilik böyle olur !
Boş ver yarı iletkeni , o da ne işe yarar ki biz gerekirse iman gücüyle savaşları kazanırız mı dediniz ? Kazanamazsın ! iman gücü çalışmayı ve yarı iletken üretmeyi gerektirir. Tembellere iman gücü
fayda vermez . Neştere yumruk vurulmaz. Yarı iletken yapamazsak kapı zilinden , rokete , hertürlü elektronik sanayii , tank , top , uçak ve bil cümle savunma veya sivil teknolojimiz feci şekilde dışa bağımlı olur . Şu anda durum aynen budur. Bunun aksini iddia etmek deve kuşunun avcıyı görmemek için başını kuma sokmasından farksızdır.
İnanmayan , herhangi bir savunma sanayi ürününün kapağını kaldırıp içine baksın . Oradaki ürün , alt bileşen ve malzemenin nereden geldiğini sorsun . Geçenlerde bir yetkili biz yarı iletken yapıyoruz artık dedi . Ama tecrübe ile biliyorum ki sevinmekte acele etmemek lazım . Nitekim biraz sorunca anlaşıldı ki ,Biz tasarım yapıyoruz (yani şemasını çiziyoruz) ama üretim için yurtdışına ( o hayran olduğumuz yurtdışına ) gönderiyoruz. Neden biz üretmiyoruz ? Neden ? Efendim daha ucuza geliyor (!) Bilmezler mi ki
En pahalı ürün olmayan üründür. Senin yapamadığın üründür.

—- Peki madem durum böyle de Sn. Cumhurbaşkanımız neden yüzde 70 bağımsız diyor ?. Bunu sevgili
Danışmanlara , ilgili bakanlara , onların danışmanlarına ve onların da danışmanlarına sorunuz .
Cihadın en güzeli “ zalim hükümdarın huzurunda doğruyu söylemektir “ buyuruluyor . Bizim cumhurbaşkanımız zalim bir hükümdar mıdır ki kendisine acı gerçekleri aynen söylemeye korkuyorlar. Yoksa işin içinde başka bir iş mi var ? Sakın birileri Sn. Cumhurbaşkanı bunları öğrenmesin bilmesin yoksa önlemler alır ve gerçekten bağımsız olma yolunda adımlar atılır diye korkuyor olmasın ? Kim bu birileri ? Yurtdışında doktora yapmış ajanlar olabilir mi ? Sadece aklıma geldi .

—- Bunlar doğru olsa bile şimdi sırası mı ? Bu açıklamalar Hükümete , Devlete , millete zarar vermez mi diyenler ;
Bir defa bunları yabancılar ve istihbarat örgütleri zaten en ince ayrıntısına kadar biliyor . Gariban halkımız da bilse ne olur ?
Esasen doğru bilginin kimseye zararı olmaz . “ Kişi kusurun bilmek gibi irfan olmaz “ demişlerdir.
Yanlış bilgi ve yalanların da ne hükümete , ne devlete , ne millete , ne dünyaya ne de ahirete faydası olmaz. Kusurlarımızı ve eksiklerimizi bilmezsek nasıl düzelteceğiz ?

—- Bu kadar çok ithalat yaparken dış borçlarımız nasıl azalacak ? Bir kamyon domates satıp bir bilgisayar almaktan ne zaman kurtulacağız ?

—-Sadece hertürlü elektronik malzeme ve kritik bileşenleri ithal etmek zorunda olmamız bile bizi bağımsız bir ülke olmaktan çıkarmaya yeterlidir . Bununla birlikte başka önemli örnekler vermeye devam edelim .
Bu ülkede muhtemelen kasten ve ısrarla silisli saç yapılmıyor , yaptırılmıyor. Allah (CC) sorumlu olanları
bildiği gibi yapsın ! Silisli saç da nedir ? ne önemi var mı dediniz ? Silisli saç özel bir çelik alaşımı olup tüm elektromekanik sistemler , elektrik motorları ve trafolar onsuz yapılamaz . Yani bir anda sizin tüm elektrik endüstriniz , enerji sisteminiz ve ilgili üretiminiz en az yüzde 50 dışa bağımlı oluverir . Silisli saç bulamazsanız elektromekanik sanayiiniz durur , enerji sisteminiz felce uğrar ve kısa bir süre sonra tüm sanayiiniz damarları tıkanmış adam gibi komaya girer. İzolasyon yağları , vasıflı izolasyon kağıdı yapamıyor olmamız da cabası .

—- Önemli alüminyum alaşımları sanayide , özellikle savunma sanayinde çok önemlidir. Hepsi ithal !
Halbuki biz dünyanın en zengin alüminyum yataklarına sahip ülkelerin başında geliyoruz..

—-Kompozit malzeme ve kompozit elyafları da ithal ! Bunlar olmadan ne uçak ne roket ne helikopter
Ne bomba v.s yapamazsınız !

—- Yerli _Milli helikopterimizi dışarıya neden satamıyoruz ? Çünkü motoru yabancı , izin vermiyorlar !

—-Yerli-Milli Gemimizi ? o da olmuyor çünkü silahı yok , silah ithal etmemiz lazım, ithal etsek bile
İzin verirler mi ? Belli olmaz . Hani nerede bağımsızlık ? Efendim biz helikopter motoru , tank
motoru yapacağız .
Yapın da gelin ! Yapacağız değil yaptık deyin . Ya da en iyisi yurt dışında yaptırıverin !

—- Yeni nesil patlayıcı üretimi ve buna bağlı olan tüm savunma sanayi ürünleri de dışa bağımlı !
Koskoca ülkede yerli malzeme ile yeni nesil patlayıcı yapmasını bilen sadece bir kişi var. O da parası olmadığı için yapamıyor. Onu da tabir caizse süründürüyorlar ! Kimler mi ? ne siz sorun ne de ben söyleyeyim !

—- Bu yüksek teknoloji ürünlerini geçtik bu ülkede kümes teli yapılmıyor , kümes teli ! İnanmayan
varsa , gelsin sanayide dolaşalım , yerli kümes teli arayalım .

—- Gelsinler birlikte , kümes teli , kompozit malzeme , alüminyum alaşımları , vasıflı çelik , paslanmaz alaşımları , elektronik malzeme v.b. arayalım . Sanayi bakanlığı yetkilileri v.b neden hiç sanayiye gelmezler ? yoksa onların sanayi ile işleri olmaz mı ? İleri görüşlü ve feraset sahibi Osmanlı padişahları , vezirler kendilerine yanlış bilgi vermesinler diye tebdili kıyafet halkın arasında dolaşır , durumu bizzat yerinde görürlerdi. Tabii bir de “ şu mektepler olmasa maarifi ne güzel idare ederdim “ diyen vardı .

—-Efendim bu malzemeler dışarıda daha ucuz ve kaliteli , neden almayalım diyenler . O zaman
Uçağın da otomobilin de tankın topun da en iyisi dışarıda var neden almıyoruz ? O zaman savunma sanayiine , hatta sanayiye ne gerek var ? Savunma bakanlığına , sanayi ve teknoloji bakanlığına da gerek yok . Üniversitelerin de mühendislik fakültelerini falan kapatalım . Domates , muz yetiştirir geçinir gideriz . Tabii bir de bir sürü otel motel yapar ahlaksız turistleri ağırlarız. Yani muz cumhuriyeti oluruz . Batının da istediği zaten bu değil mi ? Batının ve içimizdeki yurtdışında doktora yapmış ajanların .

—- Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ama asıl sorulması gereken soru ; neden bu haldeyiz ?

—- İsterseniz bu soruyu 70 yıldır bu ülkede söz ve hüküm sahibi olan beyazlara ve onların yerli
İşbirlikçilerine soralım . Tabii bir de 70 yıldır ithalat ve montaj yapan sanayi kuruluşlarımıza ,
şirketlerimize . Yerli sanayi kurmaya kalkıştığı ve Türkiyeyi bağımsız yapmaya uğraştığı için Rahmetli Erbakanı devirenlere .

—- Neden bunları senden başka kimse böyle açık açık söylemiyor. Bir sürü akademisyen , Prof. v.b. varken Neden sana inanalım ki ?
Zaten bana inanın demiyorum ki . Gelin sanayiye yerli malı ürün arayalım diyorum . Tabii zahmet olmazsa .

—- Hiçbir şeyi göremiyorsak , bizden çok geriden başladıkları halde bugün bizi fersah fersah geride bırakmış olan Japonya ( iki tane Atom Bombası yediler ) , Çin , Güney Kore ve 2. Dünya savaşında yerle bir olan Almanya’ya bakalım . Bakalım ve hala kaldıysa biraz ar ve utanma duyalım .

Yoksa bu geri kalmışlığımızdan da Osmanlı Padişahları mı sorumlu ?

Selam ve muhabbetler ,

Prof.Dr. Mirzahan Hızal

Paylaş:

Yorum Yaz